Written by 20:59 Trening siłowy

Jak analizować wideo? Ćwiczenia na gumach

Poniższy wpis jest jednym z artykułów z kursu online – ćwiczenia na gumach pływackich. Jeśli jesteś zainteresowany pełną wersją kursu możesz kupić go tutaj: https://sklep.paulpipers.pl/cwiczenia-na-gumach-dla-plywakow

Niewątpliwą zaletą ćwiczeń na gumach pływackich jest możliwość doskonalenia wybranych elementów pociągnięcia. Skuteczność tego doskonalenia może być zwielokrotniona dzięki analizie wideo, która w przypadku gum jest bardzo łatwa do przeprowadzenia. Wymaga w zasadzie dowolnej kamery i odtwarzacza wideo z funkcją swobodnego oglądania klatka po klatce. Bardziej zaawansowane funkcje, jak „malowanie” po wideo, czy śledzenie ruchu nie są w tym celu niezbędne.

Analiza wideo – ćwiczenia na gumach i przykładowe błędy

Najważniejszą funkcją analizy wideo (w kontekście ćwiczeń na gumach) będzie odtwarzanie filmów klatka po klatce. Daje to zdecydowanie większe możliwości niż zwykłe spowolnienie odtwarzania. Przykładowe zastosowanie chciałbym pokazać w poniższym filmie:

Narzędzia do samodzielnej analizy

Poniżej chciałbym zamieścić odsyłacze do kilku narzędzi, których używam przy okazji analizy wideo. Podstawowym kryterium jest wbudowana funkcja odtwarzania klatka po klatce oraz lekkość aplikacji. Wszystkie propozycje są również darmowe.

Android i iOS

Jeśli chcesz analizować swoje ćwiczenia na gumach to najprostszym narzędziem do nagrywania z którego skorzystasz (i będziesz korzystać najczęściej) jest telefon komórkowy. W ten sposób trening będzie najbardziej efektywny, bo oszczędzisz czas na przegrywanie filmów pomiędzy nośnikami. Można nawet pokusić się o szybki podgląd techniki w przerwie pomiędzy seriami i natychmiastową korektę.

Użytkownicy iPhonów mają w tej kwestii super łatwo, bo fabrycznie zainstalowany odtwarzacz ma funkcję przewijania klatka po klatce. W dodatku nawigacja jest bardzo wygodna, bo przesuwając palcem po ekranie możemy wybrać tempo przewijania nagrania w przód i w tył.

Ćwiczenia na gumach łatwo analizować na telefonach z systemem iOS. Dolny pasek pozwala na swobodne przewijanie w dowolne miejsce filmu, jest też bardzo precyzyjny.

Ćwiczenia na gumach łatwo analizować na telefonach z systemem iOS. Dolny pasek pozwala na swobodne przewijanie w dowolne miejsce filmu, jest też bardzo precyzyjny.

Na Androidzie z kolei jest bardzo słabo. Jest wiele aplikacji, które radzą sobie ze zwalnianiem tempa odtwarzania, żadna z nich natomiast nie radzi sobie dobrze z klatkowaniem. Chętnie uzupełnię ten wpis – jeśli znasz dobrą aplikację, to napisz do mnie. Najmocniejszym zwolnieniem jakim chwali się androidowa aplikacja jest ośmiokrotne spowolnienie. Można z niego skorzystać w Slow Motion Frame Video Player. Ja osobiście korzystam z VLC Player, który wprawdzie potrafi zwolnić film „jedynie” czterokrotnie, jest natomiast trochę wygodniejszy w korzystaniu oraz posiada kilka dodatkowych opcji odtwarzania.

Na zdjęciu ćwiczenia na gumach analizowane w Slow Motion Frame Video Player. Niestety "frame" w tytule nie oznacza, że można oglądać go klatka po klatce.

Na zdjęciu ćwiczenia na gumach analizowane w Slow Motion Frame Video Player. Niestety „frame” w tytule nie oznacza, że można oglądać go klatka po klatce.

Komputery

Najlżejszym i chyba najwygodniejszym programem na komputery jest Media Player Classic. Dobrze sobie radzi z wieloma formatami wideo, nie jest obładowany nadmiarem funkcji i jest łatwy w nawigacji. Przewijanie przód-tył odbywa się przez skróty klawiszowe: ctrl+prawo i ctrl+lewo.

Media Player Classic to mój ulubiony program do analizy wideo, nie ważne czy to ćwiczenia na gumach, czy pływanie.

Media Player Classic to mój ulubiony program do analizy wideo, nie ważne czy to ćwiczenia na gumach, czy pływanie.

Youtube

Istnieje też możliwość klatkowania filmów wgranych na youtube. Jest to szczególnie przydatne, kiedy chcemy obejrzeć film wgrany przez kogoś innego, np. przeanalizować technikę profesjonalnych pływaków. W dodatku nie trzeba nic instalować, wystarczy wejść na stronę: http://www.watchframebyframe.com/ i wgrać adres oglądanego filmu.

Fajnie, że można przeklatkować również filmy wrzucone na youtube. Za ten pomysł daję twórcom strony wielkiego plusa. Ćwiczenia na gumach.

Fajnie, że można przeklatkować również filmy wrzucone na youtube. Za ten pomysł daję twórcom strony wielkiego plusa.


Jeżeli podobał Ci się ten wpis, a szukasz wiedzy na temat ćwiczeń na gumach, kup pełny kurs online.

(Visited 523 times, 1 visits today)
Close