Krążenia ramion z rotacją tułowia to tylko trochę bardziej złożona wersja zwykłych krążeń – ćwiczenia znajdującego się na podstawowej rozgrzewkowej checkliście każdego pływaka. Dodanie skrętów tułowia jest próbą dodania odrobiny intensywności: poprzez zwiększenie zaangażowania układu nerwowego i użycie znacznie większej ilości grup mięśniowych.
W tym sezonie jest to moje ulubione ćwiczenie rozgrzewkowe i dość dużo czasu na lądzie poświęcamy na „wyczyszczenie” techniki u moich zawodników. Dwa warianty ćwiczenia prezentuję na filmiku poniżej:
Bezpośrednią inspiracją są krążenia ramion typowe dla wchodnich sztuk walki Wushu. Są jednak pewne różnice – w przedstawionej wersji nie schodzimy nisko na nogach (omijamy wątek mobilności bioder) oraz staramy się trzymać stopy przyklejone do ziemi, co zwiększa nacisk na rotację tułowia. Ściana (oprócz wrażeń estetycznych 😉 ) jest dobrą pomocą w uzyskaniu odpowiedniego zakresu ruchu. Jest też bardzo bezwzględna, co stwierdzi każdy, kto przygrzmoci w nią podczas błędnego wymachu. Dlatego też pamiętajcie: płaska ściana, bez żadnych parapetów lub innych wystających elementów.
Zanim do zwykłych krążeń ramion dodamy skręt tułowia, wszyscy moi pływacy muszą umieć:
- krążenia ramion jednorącz (przód i tył) oraz naprzemianstronne krążenia ramion (przód i tył), prezentując dobrą mobilność obręczy barkowej i odpowiedni standard techniczny wykonywania;
- rotację tułowia, w sensie posiadania odpowiedniego zrozumienia ruchu i wystarczającej mobilności. Osobom ze słabą kontrolą w tym zakresie polecam się trochę wstrzymać i zbudować najpierw odpowiednie podstawy. W związku z tym, że rotacja tułowia jest dla kręgosłupa dość problemowa, oraz że w ćwiczeniu może występować dość duża bezwładność, istnieje szansa na przeciążenia odcinka lędźwiowego – szczególnie w przypadku słabej kontroli. Swoją przygodę z rotacją zwykle zaczynamy więc w ten sposób: Jak poprawić rotację barków w pływaniu?;
Udanego krążenia i dajcie znać jak poszło.
Napisane przez: Paweł Rurak
PS W internecie krążenia ramion z rotacją tułowia w wersji Wushu można znaleźć pod hasłem Wushu wheel arms, albo po prostu Wushu arm circles.
Zobacz też:
Jak poprawić rotację barków w pływaniu?
Pływacka rozgrzewka
Haha, skad wytrzasnales tego niedzwiedzia?
Kanada w końcu – musi być niedźwiedź. 🙂
W ogóle bardzo fajny mural: https://2.bp.blogspot.com/-Jzy___xKZIM/VGK0EqZM9gI/AAAAAAAAA6U/87kcS9XGr2c/s640/1.JPG
A moglbys wytlumaczyc jak robisz te krazenia oburacz? Jedna reke jeszcze jakos ogarniam, ale przy dwoch to juz nie wiem co sie dzieje.
Hej, przyznaję że zacząłem pisać komentarz i nijak nie mogłem tego napisać w sposób prosty. Zamiast tłumaczenia całego ruchu daję podpowiedź:
– krążenia jednorącz z rotacją = skręt tułowia + krążenia ramion jednorącz (jedno w przód, jedno w tył)
– krążenia oburącz z rotacją = skręt tułowia + krążenia ramion oburącz (kajakowanie – jedno w przód jedno w tył)
Mi w złapaniu krążeń oburącz najbardziej pomogło wyobrażenie sobie, że do jednej pracującej ręki dodaję drugą, która porusza się dokładnie w linii z tą pierwszą (dokładnie tak jak w kajakowaniu). Mam nadzieję, że pomogłem!