Written by 16:35 Technika pływania • One Comment

Pływacka etykieta

Każdego dnia nadchodzi taka godzina, że miejskie baseny przypominają kocioł. Tłum ciał, agresja i wieczne awantury. Próba zrealizowania treningu w godzinach szczytu przyprawia tylko o frustrację. Okazuje się jednak, że przy takim samym obłożeniu doświadczeni pływacy radzą sobie całkiem nieźle (patrz na przykład rozgrzewka przed zawodami). Jak to możliwe? Otóż na straży porządku stoją zasady, które wyewoluowały razem z rozwojem pływania sportowego. Pływacka etykieta.

Poniżej próba zebrania zasad, dzięki którym pływanie z innymi ludźmi staje się znacznie przyjemniejsze.

Pływacka etykieta na godzinach ogólnodostępnych (i nie tylko)

#1 Dzielenie się torem oznacza bycie świadomym obecności osób dookoła. Gdyby każdy był uważny i orientował się w sytuacji na torze nie byłoby na nich tyle chaosu.

#2 Nie bądź ciśnieniowcem i bądź skłony do kompromisu. Najgorsi wcale nie są ci którzy pływają wolno, tylko Ci którzy za wszelką cenę chcą zrealizować swój trening z kartki w 100%.

#3 Jeżeli musisz zrobić super ważny trening, a na basenie są tłumy, to i tak są marne szanse powodzenia. Lepiej wyluzować niż wszczynać awantury i walczyć z ludźmi o każdy skrawek wolnego miejsca.

#4 Dobierz tor do swoich możliwości. Jeżeli za często jesteś wyprzedzany, przejdź na wolniejszy tor, jeżeli za często wyprzedzasz, rozejrzyj się za szybszym torem.

#5 Generalnie na torze pierwszeństwo ma osoba, która płynie szybciej. Jeżeli jesteś wyprzedzany spłyń na bok do liny, albo przytrzymaj się przy ścianie. Będzie to kosztowało 0,5 s czasu, a dla wyprzedzającego jest to ogromne ułatwienie.

#6 Zawsze pierwszeństwo ma osoba, która płynie. Najgorszym chamstwem jest odbicie się od ściany tuż przed dopływającym pływakiem.

#7 Nawroty zawsze robi się na środku basenu. Daje to największe pole manewru dla osoby, która wyprzedza. Najgorszym złem i przyczyną wielu zderzeń jest robienie nawrotu po prawej stronie.

#8 Podczas odpoczynku na ścianie trzeba schować się w któryś z rogów toru. Tak jak w pkt #7 środek toru jest zarezerwowany dla nawrotów.

#9 Jeżeli przed wejściem do wody widzisz, że ktoś samotnie robi na jednym z torów szybki trening, to najlepiej zostaw go  w spokoju i wybierz inny tor, albo zapytaj czy możesz dołączyć.

#10 Jeżeli na torze pływa już jakiś zawodnik to dobrym zwyczajem jest poczekanie przy ścianie aż zrobi nawrót i będzie miał szansę na zobaczenie nowego współpływaka. Dzięki temu nie będzie zaskoczony jeżeli na torze pojawi się nowa osoba (szczególnie jeśli do tej pory pływał sam)

#11 Kiedy wyprzedzasz, zrób to jak najszybciej. Podobnie jak w ruchu ulicznym – krótszy czas na lewym pasie to większe bezpieczeństwo wszystkich.

#12 W niektórych sytuacjach (np. mocno zapchany tor) dobrze jest dotknąć stopy pływaka z przodu, sygnalizując jego wyprzedzanie. Czasami, kiedy nie ma takiej potrzeby (pusty basen) jest to raczej drażniące.

Na zajęciach grupowych

#1 Podczas pływania zadań pilnuj kolejności i startuj na sygnał. Opóźniając swój start psujesz zadanie wszystkim koleżankom i kolegom za Tobą.

#2 Pilnuj odległości względem osoby płynącej z przodu. Jeżeli ją doganiasz, to znaczy że powinieneś płynąć przed nią. Jeżeli nie czujesz się na siłach płynąć z przodu utrzymaj ok. 5 m odległości, żeby nie pływać po nogach.

#3 Po skończonym zadaniu zejdź na bok, żeby pozostałe osoby miały szansę dopłynąć do ściany.

Pływacka etykieta

Pływacka etykieta to nic trudnego – po prostu pomyśl czasem o innych. [foto: https://flic.kr/p/bn2v14, CC by 2.0]

Napisane przez: Paweł Rurak

PS Powyższa lista daleka jest od ukończenia, więc jeśli macie swoje propozycje, piszcie śmiało w komentarzach.

Zobacz też:
Słowniczek pływaka
Zapomniane rekordy: skok do wody na odległość

(Visited 323 times, 1 visits today)
Close