Trening pływania w grupach, Warszawa
Wolne miejsca w grupach (aktualne na 16.09.2024):
7:00 – Wtorek, Czwartek – doskonalenie pływania
6:00 – Czwartek – nauka/doskonalenie pływania NOWA GRUPA
Zajęcia poranne w grupach na Trojdena są z trochę szybsze niż zajęcia nauki pływania i doskonalenia na Bełskiej (oprócz grup doskonalących wt-czw 7:00 i czw 6:00). Nie przestajemy ćwiczyć elementów technicznych, ale coraz większe znaczenie ma trening: kondycyjny i wytrzymałości siłowej.
Większość naszych pływaków ma w głowie jakiś cel zawodniczy: starty w triathlonie, czy swimrunie, zawody Mastersów czy maratony pływackie. Trenują też z nami pływacy przeprawowi (przykładowy cel: zdobycie Korony Oceanów). Aby pogodzić te cele, grupy oparte są na silnym fundamencie kraulowym, a zróżnicowane potrzeby są realizowane przez dobór odpowiednich podgrup.
Uczestnictwo w grupach można łączyć i chodzić na zajęcia od 1x w tygodniu do 5x tygodniu.
Menu zajęć:
- Zajęcia w Warszawie 2024/2025
- Nauka pływania (Bełska)
- Trening pływania w grupie (Trojdena)
- Zajęcia indywidualne (Trojdena)
- Trening siłowy w grupie (Narbutta)
Charakterystyka grup
Dorośli rano
Szczegółowe informacje o zajęciach dostępne pod linkiem: http://ksmako.ehost.pl/dorosli-doskonalenie-plywania-1/
Szczegółowe informacje o zajęciach dostępne pod linkiem: http://ksmako.pl/dorosli-doskonalenie-plywania-gr-2/
Szczegółowe informacje o zajęciach dostępne pod linkiem: http://ksmako.pl/dorosli-doskonalenie-plywania-gr-3/
Szczegółowe informacje o zajęciach dostępne pod linkiem: http://ksmako.ehost.pl/dorosli-doskonalenie-plywania-1/
Szczegółowe informacje o zajęciach dostępne pod linkiem: http://ksmako.pl/dorosli-doskonalenie-plywania-gr-2/
Grupy określone hasłem „dystans” ukierunkowane są na osoby przygotowujące się do startów na wodach otwartych. Stąd też przeważającym stylem jest kraul poprowadzony w kierunku wytrzymałościowym. Drugiego stylu używamy w treningu jako narzędzie w zapobieganiu kontuzjom oraz uzupełnienie niektórych elementów technicznych, np. pozycja ciała w kontekście kraul-grzbiet. Na tych zajęciach mamy do dyspozycji dwa tory, co sprzyja w podziale na mniejsze podgrupy realizujące trochę inne cele.
Bardzo zbliżone programowo są grupy „kraul”, gdzie w ujęciu rocznym realizujemy dokładnie ten sam program, jednak charakter zajęć jest odrobinę bardziej techniczny i mniej zadaniowy niż w grupie poniedziałkowo-środowej. Ta grupa pływa kraulem 100% czasu przeznaczonego na zajęcia.
W środy o 8 spotykamy się z grupą „doskonalenie”, która składa się z absolwentów nauk pływania z Bełskiej. To grupa przejściowa – powoli wychodząca z przeważających ćwiczeń technicznych, w kierunku zadań kondycyjnych i ukierunkowanych na budowanie wytrzymałości siłowej. Nowa grupa „doskonalenie” rusza w sezonie 2024/2025 też w czwartki o 6:00.
Grupy „zmienny” powstały w celu zrównoważenie przeważającego na zajęciach kraula. W tych grupach trochę więcej pływamy innymi stylami, równomierny nacisk kładąc też na swój drugi styl. Sporo osób przygotowuje się w nich pod kątem pływackich zawodów w kategorii Masters. Są to tez najszybsze i najbardziej zaawansowane grupy z powyższego kalendarza.
W ramach zajęć dostajesz:
- Trening na basenie (standardowo 2 godziny w tygodniu, możliwość zwiększenia/zmniejszenia tygodniowego obłożenia).
- Całosezonowy program treningowy (uwzględnia treningi wszystkich grup, dzięki temu można wykonać samodzielny trening, wciąż idąc spójnym programem).
- Dostęp do specjalistycznych programów treningowych do samodzielnego wykonania jako praca domowa.
- Materiały wideo z ćwiczeniami z zajęć.
- Regularne nagrywanie na zajęciach.
Lokalizacja i informacje praktyczne
Zajęcia w sezonie 2024/2025 zaczynają się 2 września i odbywają się wg. grafiku zamieszczonego powyżej. Pełny adres basenu to: basen sportowy CSR WUM, ul. Księcia Trojdena 2C, 02-109 Warszawa.
Koszt zajęć uzależniony jest od częstotliwości chodzenia: 1 x w tygodniu to 65 zł/zajęcia, 2 x w tygodniu 55 zł/zajęcia, 3+ x w tygodniu 50 zł/zajęcia. Rozliczamy się w systemie miesięcznym – w zależności od tego ile zajęć wypada w danym miesiącu. W cenie trening uwzględnione jest już rezerwacja toru i wejście na basen (na kluczyku nabita jest wtedy godzina). Posiadacze kart typu multisport są w stanie wgrać dodatkową godzinę przed wejściem na zajęcia (wtedy mają dwie godziny na kluczyku).
Wymagany sprzęt to płetwy i rurka czołowa (oprócz tego oczywiście podstawa: strój i okularki; czepek na Trojdena jest nieobowiązkowy).
Opinie pływaków o zajęciach grupowych
Grupowy trening pływania w obiektywie
Zbliża się koniec sezonu na Paul Pipersowych zajęciach, myślę więc że to dobry czas na plebiscyt na najładniej pływającego kraulistę. Wygrywa go Artur Szafraniec, który w tym roku włożył w dopracowanie szczegółów tyle serca, że aż przyjemnie oglądać.
Z góry, poza kosmetycznymi zmianami, mało już do poprawiania. Teraz już, bez rozpraszania, można skoncentrować się na chwycie i sile odepchnięcia. Uważajcie na tego zawodnika w przyszłym sezonie, będzie mocny. 😉
Traktujemy Friday – Flyday bardzo poważnie. Dziś rano prawie 800 na nogach do delfina, w tle Legia ładuje setki koniem. 😉
W pływaniu najważniejsza jest głowa. A jednym ze skuteczniejszych ćwiczeń korygujących pozycję głowy jest zdechły wieloryb (dead whale). Bierzemy kawałek łapki, opieramy o czubek głowy i pchamy przed siebie. Spróbujcie tak oddychać! Ćwiczenie wymaga sporo precyzji i koncentracji, ale dość szybko można się z nim zaprzyjaźnić.
Na filmie jedna z progresji, na której skupiamy się na precyzyjnej rotacji głowy i niskim oddechu – nogi do kraula na boku.
Program treningowy i dodatkowe pomoce
Wyróżniającą cechą zajęć grupowych na Trojdena jest dostęp do programu treningowego, spinającego klamrą wszystkie pływające grupy. Składa się on z dwóch części. Pierwszą jest ogólny przegląd sezonu, w którym planujemy poruszane na zajęciach tematy i dopasowujemy je do kalendarza zawodów.
Druga część to dzienniczek wszystkich treningów trojdenowych grup. Dzięki temu wszystkie treningi, również realizowane samodzielnie poza grupami mają szansę być spójne i lepiej realizować zakładane cele. Oprócz wspomnianego programu, nasi pływacy mają dostęp do dodatkowych programów treningowych ukierunkowanych na rozwiązywanie najczęściej spotykanych, pływackich problemów. Korzystamy tez z biblioteki wideo ćwiczeń technicznych, którą ciągle budujemy.
Najczęściej zadawane pytania:
Pasuję mi tylko określone dni na zajęcia. Czy mogę chodzić do dwóch różnych grup?
Tak, z tym że wiele zależy od dostępności miejsc. Choć wolimy jeśli nasi pływacy „mieszczą” się w dni przewidziane na konretne grupy, zawsze staramy się dopasować kalendarz do indywidualnych predyspozycji.
Chcę pływać wszystkimi stylami, a niekoniecznie tylko kraulem. Czy macie dla mnie jakieś rozwiązanie?
Grupy „zmienny” starają się jak najmocniej uwzględniać pływanie innymi stylami, jednak zwykle najtrudniej w nich o dostępne wolne miejsce. W związku z tym, w tym celu wykorzystujemy też grupy „dystans” (poniedziałek-środa), gdzie mamy dostępne dwa tory. W zależności od potrzeb, na jednym torze puszczamy kraulistów, na drugim alternatywne style.
Jaki musi być mój poziom pływania, żeby dostać się do grupy?
W grupach z reguły najlepiej czują się osoby pływające 400 kraulem między 6:30 a 8:00. Wszystko jednak zależy od konkretnej grupy, bo mamy wiele wolniejszych, ale i szybszych pływaków. Zdecydowanym minimum jest jednak umiejętność ciągłego i swobodnego pływania (bez zadyszki) kraulem i grzbietem. Dopracowanie techniki i nauczenie szybkości to nasza rola na zajęciach.