Najpiękniejszy kraul na świecie

Zostałem ostatnio zapytany, którego kraulistę uważam za pływającego najładniej w świecie. Pytanie bardzo ciekawe, dlatego myślę że warto je skierować również do Czytelników. Który kraulista według Was cieszy oko najbardziej? Ja zaczynam i ciekaw jestem Waszych opinii – piszcie i wrzucajcie odesłania do youtube w komentarzach.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Moją odpowiedzią musi być chyba Aleksander Popov. Mimo, że na końcu języka mam jeszcze kilku innych pływaków, to Popov jest osobą, która wywarła na mnie chyba największy wpływ. Od najmłodszych zawodniczych lat kojarzyłem go z pływakiem, który pokazywał, że szybkie pływanie może iść w parze z estetyką. Oglądając imprezę rangi międzynarodowej, często zdarzało się słyszeć pytania nie-pływaków: „jak to się dzieje, że on [Popov] wygląda jakby mniej się męczył, a wygrywa wszystko?”. Jest to chyba najlepsze świadectwo jego świetnej techniki. Styl Aleksandra Popova zawsze wyglądał po prostu lepiej, a porównywany był przecież do najlepszych pływaków świata.

Największą inspiracją Popov był dla mnie w wieku 12-14 lat. Internet jeszcze w kołysce, więc nie ma mowy o szukaniu pływackich inspiracji na youtube. Na szczeście nasz trener, a zarazem wychowawca w szkole nagrywa imprezy pływackie na kasecie VHS i zdarza nam się czasami oglądać urywki światowych zawodów na godzinie wychowawczej. Są to właśnie czasy dominacji Popova i mam szczęście oglądać jego wyczyny (i dyskutować) razem z innymi pływakami w moim wieku, siedząc przed jednym telewizorem.

Poniżej wybrany wyścig Aleksandra Popova na 100 m stylem dowolnym z MŚ w Perth. Obok same sławy: Michael Klim, Lars Frolander, Peter van der Hoogenband.

Migawkę na temat techniki Popova można zobaczyć tutaj (jest to wycięty fragment dłuższego filmu o nim, całość można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=8BrRIZFk7O4):

Jestem ciekawy Waszych typów. Piszcie i wrzucajcie filmiki w komentarze. Jeśli dobrze pójdzie, uda nam się zrobić listę najładniej pływających kraulistów – do inspiracji na przyszłość.

Napisane przez: Paweł Rurak

PS Korzystając z okazji, pozdrawiam wcześniej wspomnianego we wpisie trenera i wychowawcę Edwarda Deca. 🙂

Zobacz też:
Ewolucja stylu dowolnego w pływaniu

Share

18 thoughts on “Najpiękniejszy kraul na świecie

  1. behemot3

   Ian Thorpe („nowoczesna” technika” z wydłużeniem ciała – ręką z przodu) i Popov po staremu

   I co do Thorpa to co robi prywatnie to jego sprawa

   Odpowiedz
   1. Paul Piper Autor wpisu

    A, to już rozumiem o co chodziło Romanowi. Osobiście uważam, że prywatne życie ma się nijak do dyskusji, więc odstawmy to na bok.

    Prawda jest taka, że Thorpe zainspirował pokolenia pływaków na całym świecie, chociaż mnie akurat tak nie poruszał. Zawsze kibicowałem Hoogenbandowi, żeby go zgrzał. 😉

    Odpowiedz
  1. Paul Piper Autor wpisu

   Ładnie pływa, nawet czasem pokazuje go swoim zawodnikom, żeby zwizualizowali sobie przez treningiem jak pływać płynnie. Jeden szczegół mi tylko lekko przeszkadza – na niektórych ujęciach wygląda jakby miał nogi z drewna. Wiem, czepiam się. 😛

   Odpowiedz
 1. behemot3

  co do Thorpa to jest jeszcze element strojów – za jego czasów były dozwolone skóry rekina, które poprawiały pływalność więc w sumie miał trochę łatwiej. Ale wydłużenie ciała poprzez zostawienie ręki ( prawie dokładanka) i płynna ( nome omen) praca ramion – skuteczne i ładne zarazem.

  ale możę zaproponujemy inną dyskusję – którzy pływacy „najwięcej” zyskali dzięki skórom? Alain Bernard ?

  Odpowiedz
  1. Paul Piper Autor wpisu

   To prawda, do dziś się zastanawiam jak duży wpływ miała skóra (pianka?) Thorpe’a na jego pływanie. Pamiętam, że jak pracowałem z triathlonistami, to nigdy nie mogłem wyjść z podziwu jak bardzo zmienia się technika pływania, kiedy nałożą piankę. Raz prawie nie poznałem swojego pływaka, którego w wodzie znałem dobre 2 lata (zaczął pływać w piance przed moim przyjściem na basen). 😉

   O ile dobrze pamiętam to stroje bardzo faworyzowały osoby silne, które trochę słabiej leżały na wodzie. Niektórzy zarzucali Paulowi Biedermanowi (wspomnianemu tutaj gdzieś w innym komentarzu), że pływa szybko tylko dlatego, że ma lepszy strój, albo też że strój pomaga mu sporo bardziej, niż przeciętnemu pływakowi na Mistrzostwach Świata. Biedermann w sumie pokazał, że tłumaczenia są dobre dla słabiaków, bo wygrywał i w erze strojów, ale też po niej. Oczywiście do własnego rekordu świata z Rzymu 2009 nie dał rady się już zbliżyć.

   Odpowiedz
  1. Strengthguy

   Z Pudziana prosze sie nie smiac, bo podobnoe za czasow jego strongmenowania troche plywal. Nie jakos wyczynowo, ale cos tam potrafil i docenial wplyw plywania na rozluznienie miesni po treningu

   Odpowiedz
  2. Paul Piper Autor wpisu

   Z tym Szwarcenegerem albo Pudzianowskim to bym nie przesadzał – w końcu te stroje same nie pływały. Pianki, które obecnie stosują triathloniści dają dużo więcej, a przecież żaden z amatorów, jakkolwiek silny by nie był, nie jest nawet blisko światowych wyników. Teraz po zniesieniu strojów jest przynajmniej święty spokój.

   A co do Pudziana jeszcze, to też słyszałem o tym co pisze Strengthguy, ale do wyczynowego pływaka bym go nie porównywał. 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *