Wideoanaliza techniki pływania to jeszcze stosunkowo świeże i dość słabo wykorzystywane narzędzie treningowe w pływaniu. Nie bez powodu jednak rośnie jej popularność: jak pokazuje praktyka, skorzystać z niej mogą sportowcy na każdym poziomie zaawansowania. Okazuje się bowiem, że nawet bardzo dojrzali, doświadczeni zawodnicy z sukcesami, często nie są świadomi błędów technicznych, dopóki nie obejrzą swojego stylu pływania na nagraniu wideo. Ujrzenie własnego sposobu poruszania, daje niesamowicie wartościową informację zwrotną, która działa lepiej, niż nawet najbardziej stanowcze i przekonujące słowa trenera z brzegu. W końcu na filmie wszystko widoczne jest jak na dłoni i niczego nie da się ukryć, ani zmanipulować.
Czego brakuje współczesnej wideoanalizie?
Problemem współczesnego podejścia w wideoanalizie techniki pływania jest jednak zbytnia powierzchowność działań i mała systematyczność. Zwykle po nagrywaniu następuje krótka chwila refleksji nad stylem pływania, zapisanie filmów na dysku i szybkie odstawienie wszystkiego w kąt. Zmiany mają zwykle charakter tymczasowy – zbyt krótki, żeby na trwałe poprawić nawet drobny element techniczny. Trudno nie odnieść wrażenia, że szkoda czasu i pieniędzy na działania, które w gruncie rzeczy nie przekładają się na żadne długoterminowe rezultaty.
Wychodząc na przeciw wspomnianym problemom, proponuję zmianę obecnego podejścia i przedefiniowanie procedury wideo analizy tak, żeby mogła przynieść zawodnikom realne i długoterminowe korzyści.
Analiza wideo – jak powinna wyglądać?
Praktyka przeprowadzanych w ostatnim czasie analiz pokazała, że najlepsze efekty daje następująca struktura zajęć:
Krok 1. Nagrywanie techniki pływania z czterech najważniejszych kątów (2 x pod wodą i 2 x nad wodą), przy różnych intensywnościach pływania.
Krok 2. Omówienie najważniejszych błędów bezpośrednio po nagrywaniu, dobór ćwiczeń, korekta w wodzie.
Krok 3. Ponowne nagranie wybranych elementów po korekcie.
Krok 4. Szczegółowy opis błędów i wskazanie najważniejszych elementów dla dalszego rozwoju techniki pływania. Rozbicie planu działania na krótkoterminowy i długoterminowy.
W moim przekonaniu, celem wideoanalizy powinno być nie tylko zaobserwowanie błędów technicznych, ale również sprawienie, aby w trakcie spotkania pływak „poczuł” kierunek w którym powinien iść, żeby znalezione błędy wyeliminować. Sama świadomość jest bowiem tylko początkiem drogi do poprawy techniki. Dlatego też podczas zajęć duży nacisk kładę na pokazanie i nauczenie „na gorąco” najskuteczniejszych ćwiczeń w danej sytuacji. W praktyce cała wideoanaliza, razem z poprawkami na basenie trwa ok. 2 godzin.
Materiały, plan działania i prywatność
Przykładowa wideoanaliza ukazała się na już blogu i można ją obejrzeć pod adresem: https://paulpipers.pl/2013/07/analiza-techniki-plywania-marcin-19-06-13/
Materiały udostępniane są jeszcze tego samego dnia, w którym nagrywaliśmy technikę pływania. Istotnym aspektem, który w moim przekonaniu znacząco wpływa na wartość analizy, jest łatwy dostęp do materiałów i planu działania bez konieczności przeszukiwania zakamarków twardego dysku. Dlatego najczęściej całość analizy zamieszczana jest w Internecie w podobnej formie, jak przykładowa analiza powyżej. Całość materiałów zabezpieczona jest indywidualnym hasłem, zabezpieczającym dostęp do nagrań wideo i sugerowanego planu działań.
Jeśli przekonuje Cię taki charakter współpracy, pisz na adres: kontakt@paulpipers.pl, z dopiskiem „wideoanaliza” w temacie wiadomości, lub zadzwoń: +48 692 073 959
Szukałam takiej szkółki u nas ale nie udało sie odszukać. Chodzę sama czasami z synem na basen i nagrywam jego poczynania (na szczęście mamy kamerę sportową co nagrywa w wodzie w9 z Lamaxa) i wysyłam później do trenera, który pała się taką pomocą. Mimo takich konsultacji na sucho syn robi spore postępy. Szkoda, że tak trudno o dorbe rozwiazania